Spomladi 1976 je celo Celje dihalo za svoje rokometaše, ki so se bližali tretji uvrstitvi (po 1966 in 1968) v najmočnejšo rokometno ligo na svetu, tako težko dosegljivo prvo zvezno ligo. Temelji za uspeh so bili postavljeni že v jesenskem delu drugoligaškega tekmovanja, z gostujočo zmago nad glavnim konkurentom, ljubljanskim Slovanom. Tisto tekmo na Kodeljevem je prenašala TV, ves čas je bila izenačena, minuto pred koncem pa je pri neodločenem rezultatu Slovan krenil v zadnji napad po zmago. Toda Dušan Božič je prestregel žogo in zabil gol iz kontre za zmago Celja. V spomladanskem delu sta oba slovenska tekmeca zmagovala in jasno je bilo, da bo o potniku v kvalifikacije za prvo ligo odločala povratna tekma. Ta je bila odigrana 09.05.1976 na Skalni kleti pred rekordnimi 2500 gledalci, Celjani pa so z zmago 31:29 potrdili status zmagovalca II. ZRL Sever. To je bila obenem tudi zadnja pomembnejša tekma na legendarni Skalni kleti, kajti pod Golovcem je že rasla nova in za tisti čas moderna dvorana, ki je bila nared ravno pravi čas za kvalifikacije, bolje rečeno za povratni dvoboj z mostarskim Veležem, zmagovalcem II. ZRL Zahod. Ta povratna tekma (na prvi je Velež zmagal 16:11) se je igrala v četrtek, 01.07.1976 ob treh popoldne v najhujši poletni vročini 40 stopinj Celzija, vsi, ki smo bili na tej tekmi, smo komaj dihali, seveda je dvorana (ki takrat še ni bila klimatizirana) pokala po šivih, spomnim se, da so nekateri lezli po tistih oranžnih ceveh pod stropom. Po uradnih podatkih je bilo gledalcev 3000, ampak delovalo in izgledalo je kot da bi nas bilo 10.000, atmosfera je bila naravnost neverjetna, ne vem, če je bila kasneje še kdaj takšna, vsaj v Golovcu ne. Celje je razliko petih golov hitro nadoknadilo in povedlo 7:2, toda Velež se ni dal kar tako, v nekem trenutku so se približali na samo 2 gola zaostanka, ob polčasu pa je bilo 13:9. V drugem polčasu se je razlika ves čas gibala med 3 in 5 goli, potem pa je Vlado Bojovič (ki je prišel iz reprezentančnih priprav za OI Montreal) s tremi zaporednimi goli zapečatil usodo gostov, končni rezultat je bil 22:15 in slavje se je lahko začelo. To je bila prva tekma v dvorani Golovec, ki je bila nato dom celjskih rokometašev naslednjih 27 let, vse do 30.11.2003 in povratne tekme s Flensburgom v skupini. Kot zanimivost naj še dodam, da se je tisto sezono kot drugi novinec ob Celju v prvo ligo uvrstila Metaloplastika, ki je slabih deset let kasneje dvakrat zapored osvojila evropski pokal prvakov.
Postava in strelci Celja na povratni tekmi z Veležem 01.07.1976: Presinger, Mrovlje, Luskar 3, M. Bojovič 2, Božič 4, Guček, Peunik, Levstik 1, V. Bojovič 8, Anderluh 4, Ivezič, Marguč.
V priponki najdete poročilo Novega Tednika s te legendarne tekme.
Postava in strelci Celja na povratni tekmi z Veležem 01.07.1976: Presinger, Mrovlje, Luskar 3, M. Bojovič 2, Božič 4, Guček, Peunik, Levstik 1, V. Bojovič 8, Anderluh 4, Ivezič, Marguč.
V priponki najdete poročilo Novega Tednika s te legendarne tekme.
Prvaliga.pdf |